Choroby neurologiczne a zaburzenia erekcji

Choroby neurologiczne a zaburzenia erekcji

1 czerwca, 2021 0 przez admin

W Polsce z zaburzeniami erekcji może zmagać się nawet 3 miliony Polaków, chociaż dla wielu mężczyzn jest to temat tabu. Często problemy ze wzwodem czy nawet impotencja pojawiają się w przypadku chorób o podłożu neurologicznym. Zaburzenia erekcji są jednym z objawów tych schorzeń, mogą być wywołane również lekami stosowanymi w terapii. Dlatego ważna jest diagnostyka schorzenia oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które nie spowoduje zaburzeń sprawności seksualnej.

Zaburzenia erekcji na tle neurologicznym

Zaburzenia erekcji wymagają odpowiedniej diagnostyki i dzięki temu na ogół są możliwe do wyleczenia. Im dłużej mężczyzna zwleka z wizytą u specjalisty, tym większe szkody mogą zostać poczynione w jego organizmie. Najlepiej rokują zaburzenia o podłożu psychogennym, podczas których stosuje się psychoterapię (często razem z partnerem) oraz leczenie wspomagające testosteronem czy lekami zawierającymi inhibitory PDE 5, np. Viagrą. Substancje te wpływają na zwiększenie poziomu libido, a także poprawiają ukrwienie członka, przez co erekcja jest łatwiejsza do osiągnięcia oraz utrzymania. Schorzenia o podłożu neurologicznym zwykle nie ustępują samoistnie, a zaburzenia erekcji mogą być jednym z objawów rozwijającej się choroby. Choroby neurologiczne mające bezpośredni wpływ na pojawienie się zaburzeń erekcji to stwardnienie rozsiane, udary, choroba Parkinsona, padaczka, zapalenie opon mózgowych. Powodem zaburzeń erekcji czy nawet impotencji mogą być urazy rdzenia kręgowego, przy czym skala problemu zależy od typu urazu.

Objawy zaburzeń erekcji przy chorobach neurologicznych

Zaburzenia erekcji związane z chorobami neurologicznymi często współistnieją z innymi problemami. Chory może zauważyć obniżenie sprawności seksualnej i znacznie mniejszą wydolność organizmu niż przed chorobą. Zaburzenia neurologiczne powodują niepełny wzwód, zbyt słabą erekcję lub problem z jej utrzymaniem przez czas niezbędny do odbycia satysfakcjonującego zbliżenia. Na tle neurologicznym mogą pojawiać się także inne problemy np. przedwczesny wytrysk czy jego brak. Do niepokojących objawów towarzyszących mogą należeć bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia osobowości, niedowłady czy problemy z pamięcią. W przypadku pojawiania się tego typu objawów warto zgłosić się do lekarza w celu wykonania dokładnej diagnostyki. Będzie ona polegała nie tylko na podstawowych badaniach laboratoryjnych, ale także na wykonaniu rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej, które pozwalają na podstawienie precyzyjnej diagnozy.

Leczenie zaburzeń erekcji przy chorobach neurologicznych

Rokowania w przypadku zaburzeń erekcji spowodowanymi problemami neurologicznymi zależą od stopnia nasilenia problemu oraz od jego typu – uszkodzenia komórek czy nerwów mogą okazać się nieodwracalne. Szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia daje większe szanse na wyleczenie. Zazwyczaj lekarze zalecają farmakoterapię nieinwazyjną, podczas której podaje się Cialis, Viagrę czy Kamagrę stosowane doraźnie przed stosunkiem. Leczenie może być stosowane w czasie występowania schorzenia, zanim mężczyzna powróci do pełnej sprawności. Preparaty ziołowe i suplementy mogą nie przynosić zamierzonych rezultatów. Brak skuteczności takie terapii może powodować konieczność zastosowania farmakoterapii inwazyjnej, podczas której leki mogą być podawane bezpośrednio do ciał jamistych członka. Lekarze mogą zalecać fizykoterapię, do której należy terapia polem magnetycznym, elektrostymulacja, akupresura czy akupunktura. Dłuższe stosowanie tych metod leczenia może przynosić skutki, które można zwiększyć łącząc je z terapią farmakologiczną. Jeśli żadna z metod leczenia nie przynosi zamierzonych efektów, lekarz może zlecić również leczenie chirurgiczne, które może polegać na wszczepieniu protezy czy implantów mechanicznych penisa. Jest to ostateczność w przypadku mężczyzn, którzy nie są zdolni do osiągania erekcji w sposób naturalny i nie chcą rezygnować z życia seksualnego.