Co przesądza o płci człowieka?

Co przesądza o płci człowieka?

1 czerwca, 2021 0 przez admin

Wydaje się, iż określenie płci jest banalnie proste. Wcale tak jednak nie jest, gdyż płeć nie jest zależna jedynie od aspektu wizualnego. O płci człowieka decyduje wiele czynników, przede wszystkim są to geny, narządy płciowe, hormony, psychika, jak i funkcja pełniona w społeczeństwie.

Płeć a czynniki zewnętrzne

Płeć jest niezbędna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dzięki niej może powstać nowe życie. Mężczyźni i kobiety różnią się od siebie, nie tylko biorąc pod uwagę wygląd narządów rozrodczych. Zmiany zauważalne są również w wielu innych elementach. Różnice są potrzebne przede wszystkim po to, aby łatwiej rozróżniać daną płeć, a więc pozwala to na łatwiejsze znalezienie partnera. Płeć w dużym stopniu uwarunkowuje to, co lubimy, jakie mamy predyspozycje, jak się zachowujemy. Jednakże nie można jednoznacznie określić to, co jest męskie i co kobiece. Wiele zależy od danego kraju, religii, kultury i zwyczajów.

Czym jest płeć genetyczna?

O płci człowieka, jeśli chodzi o genetykę, decyduje chromosom Y, a wszystko to dzieje się w chwili zapłodnienia. Można więc rozróżnić płeć homogametyczną oraz heteromagetyczną. Płeć homogametycna odznacza się dwoma identycznymi gametami, a więc XX. Jeśli chodzi o płeć heterogametyczną, ma ona dwie odmienne gamety, czyli XY. Chromosom X nie ewoluował w żaden sposób od milionów lat u ssaków. Na początku rozwoju embrionalnego kobiety, któryś z chromosomów X ulegał losowej inaktywacji. Takie zjawisko określane jest jako lionizacja, przez co dochodziło do rozwoju ciałka Barra. Inaktywacja miała na celu zniwelowanie różnic w aktywności genów znajdujących się na chromosomie X pomiędzy osobnikami żeńskimi oraz męskimi. Według naukowców chromosom Y powstał podczas ewolucji z chromosomu X, który powoli utracał materiał genetyczny. Odgrywa on istotną rolę, gdyż właśnie to od niego zależna jest płeć genetyczna. Chromosom Y każdego z nas, składa się aż z 58 milionów par zasad, ponadto jest w nim obecnych aż 78 genów. Duża część sekwencji chromosomu Y u człowieka jest charakterystyczna dla mężczyzn, a tylko nieliczne elementy poddają się rekombinacji z homologicznymi fragmentami na chromosomie X.

Jakie są rodzaje płci?

1. Płeć gonadalna- zależy od posiadania jąder u panów oraz jajników u pań.

2. Płeć genitalna- zależy od formy dróg wyprowadzających, a więc u kobiet będzie to macica, jajowody oraz pochwa. Jeśli chodzi o mężczyzn, są to pęcherzyki nasienne, najądrza, penis i nasieniowody.

3. Płeć hormonalna- wynika ona z ilości oraz jakości wytwarzanych i wydzielanych hormonów płciowych. To od nich zależne są określone cechy płciowe. Jądra i jajniki produkują i wydzielają hormony męskie i żeńskie. W prawidłowo rozwijającym się organizmie żeńskim jajniki wytwarzają większą ilość estrogenów aniżeli androgenów. W dobrze rozwijającym się organizmie męskim jądra odpowiadają za wytworzenie większej ilości androgenów aniżeli estrogenów.

4. Płeć psychiczna- zależna jest przede wszystkim od kultury oraz społeczeństwa. Na tożsamość płciową wpływ ma wiele czynników. To, z jaką płcią się utożsamiamy, zaczyna kształtować się już od dzieciństwa. Płeć jest nam przypisana od momentu urodzenia, aczkolwiek tożsamość z roku na rok zaczyna się coraz bardziej rozwijać i wzmacniać. Dzieje się to pod wpływem zachowania otoczenia, atrybutów przypisywanych do danej płci, rolom społecznym, jakie są nam przydzielane. Zarówno kobietom, jak i mężczyznom przydzielane są pewne właściwości i zachowania, wynikające z płci. Są one zgodne z panującymi w naszym świecie stereotypami. W zależności od danej kultury mogą one się od siebie różnić. Współcześnie jednak nastąpiła pewna wyraźna zmiana. Wszystko to, co było do jakiegoś czasu uznawane za bardziej męskie, wpisało się również w rolę kobiet. Płeć psychiczna określana jest jako identyfikacja roli, jaką dana osoba widzi w swoim otoczeniu.

5. Płeć fenotypowa- zależny od wtórnych cech płciowych. Określa się ją, biorąc pod uwagę ogólne cechy wglądu, a więc na przykład: owłosienie, budowę ciała, sylwetkę, wzrost. Wygląd jest czynnikiem zmiennym i zależy od danej osoby oraz jej momentu życia.

6. Płeć metrykalna- czyli płeć, określona przy urodzeniu na podstawie posiadanych przez dziecko narządów płciowych.