Czy przepuklina pachwinowa może negatywnie wpływać na męską potencję?

Czy przepuklina pachwinowa może negatywnie wpływać na męską potencję?

1 czerwca, 2021 0 przez admin

Przepuklina pachwinowa jest dość powszechnym schorzeniem wśród mężczyzn, która objawia się w postaci wypadania narządów otrzewnej poza ściany. Czy przepuklina pachwinowa może wpływać na męską potencję? Kiedy narządy jamy brzusznej z różnych przyczyn wypadają pod skórę, uciskają kanał pachwinowy. W kanale tym występuje anatomiczne ułożenie przewodu nasiennego i naczyń krwionośnych, których funkcjonalność jest upośledzona w wyniku patologii. Wpływ przepukliny pachwinowej u mężczyzn na potencję jest skrajnie negatywny, dlatego w przypadku wystąpienia choroby konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Wpływ przepukliny pachwinowej na potencję – przyczyny

Czynniki prowokujące obejmują:

  • Nadwaga (powoduje zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej)
  • Podnoszenie ciężarów
  • Zaburzenie pracy narządów trawiennych, w którym mężczyzna martwi się zaparciami
  • Pojawienie się przewlekłego kaszlu.

Czynniki prowokujące to ostre zatrzymanie moczu, choroba prostaty, obecność zamkniętych urazów brzucha. Na pojawienie się przewlekłego kaszlu często wpływa długotrwałe palenie i jak zauważają eksperci, po dziesięciu latach palenia narządy palacza ulegają uszkodzeniu bez możliwości wyzdrowienia.

Oznaki przepukliny pachwinowej

Początkowy etap początku choroby objawia się w postaci małej wypukłości w dolnej części brzucha, z boku lub pośrodku. W takim przypadku bolesne objawy mogą być nieobecne, zwłaszcza, gdy mężczyzna jest w spokojnym, zrelaksowanym stanie. Wpływ choroby na potencję w tym okresie jest nieznaczny, a sama wypukłość jest zauważalna tylko podczas kaszlu lub napięcia otrzewnej.

Drugi etap objawia się w postaci wypukłości kanałowej, która znajduje się na samym otwarciu szczeliny pachwinowej. Ponadto powstaje ukośna przepuklina po zejściu treści przepuklinowej do moszny. To, jak przepuklina pachwinowa wpływa na potencję i co czuje mężczyzna, zależy od indywidualnych cech organizmu i stopnia zaawansowania choroby. Najczęstsze objawy to obrzęk, ból, odbijanie się i nudności, zaparcia, częste oddawanie moczu, dyskomfort i pieczenie w pachwinie. Kiedy jelita wpadają do jamy brzusznej, po przyłożeniu dłoni do jamy brzusznej można usłyszeć charakterystyczne dudnienie. W wyniku choroby dochodzi do zaburzenia funkcji erekcji. Objawy mogą być podobne do zapalenia gruczołu krokowego – bolesne oddawanie moczu (częste i nie zawsze produktywne), częste oddawanie moczu w nocy, osłabienie erekcji itp.

Niebezpieczeństwo, jakie niesie przepuklina pachwinowa

Jeśli choroba nie jest leczona metodami zalecanymi przez lekarza prowadzącego, może to znacznie pogorszyć stan zdrowia. W takim przypadku bardzo niebezpieczne jest uwięźnięcie przepukliny, które może wywołać rozwój martwicy w danym narządzie, co jest niebezpieczne w przypadku rozwoju zapalenia otrzewnej. To powikłanie może prowadzić do śmierci, jeśli mężczyzna nie otrzyma pomocy w odpowiednim czasie.

Czy przepuklina pachwinowa może wpływać na potencję i jak?

Kiedy dochodzi do naruszenia kanału pachwinowego, erekcja zostaje zaburzona i rozwija się stan zapalny. Może to spowodować zaburzenie funkcji rozrodczych, ponieważ produkcja nasienia jest zakłócona, co jest obarczone bezpłodnością. W wyniku patologii może wystąpić ostre zatrzymanie moczu, zaburzona zostanie czynność jelit, aż do całkowitej niedrożności. Wszystko to powoduje stopniowy spadek potencji.

Wpływ choroby na potencję jest oczywisty – prowadzi do pogorszenia erekcji, aż do całkowitej niezdolności mężczyzny do odczuwania pożądania seksualnego i uprawiania seksu. Wraz z postępem choroby dochodzi do upośledzenia erekcji, spadku libido. Wraz z wypadnięciem worka przepuklinowego do moszny funkcjonalność jąder jest upośledzona. Przyczynia się to do zaburzenia krążenia krwi w tkankach narządu, a następnie pracy całego układu moczowo-płciowego.

Leczenie schorzenia w tym przypadku odbywa się wyłącznie chirurgicznie (noszenie bandaża pomaga tylko w początkowej fazie choroby, a często tylko pogarsza sytuację i prowadzi do jeszcze większego rozluźnienia ściany brzucha). Operację jamy brzusznej, wykonuje się poprzez nacięcie w otrzewnej lub laparoskopowo (przez nakłucie w jamie brzusznej). Podczas interwencji chirurgicznej uszkodzony narząd jest cofany, a powstały otwór jest zamykany specjalną siatką.

Po operacji organizm stopniowo wraca do zdrowia, z reguły po 14 dniach mężczyzna wraca do swojego zwykłego rytmu życia. Objaw bólu podczas oddawania moczu zniknie, pojawi się libido i wznowiona zostanie erekcja. Po przywróceniu prawidłowego krążenia krwi w narządach miednicy nasienie będzie produkowane normalnie. Mężczyzna będzie mógł, tak jak przed chorobą, prowadzić aktywny tryb życia, doświadczyć radości sfery intymnej i zostać tatą, dzięki zwiększeniu aktywności plemników.