Który lekarz leczy impotencję u mężczyzn: z kim się skontaktować w celu uzyskania pomocy przy pierwszych objawach?

Który lekarz leczy impotencję u mężczyzn: z kim się skontaktować w celu uzyskania pomocy przy pierwszych objawach?

1 czerwca, 2021 0 przez admin

Niemożność odbycia pełnego stosunku płciowego, niedostateczna erekcja lub jej całkowity brak zawsze wywołuje panikę u mężczyzn, niezależnie od tego, czy jest przejściowa, czy trwała. I chociaż taka sytuacja ma miejsce w życiu prawie każdego mężczyzny, zwłaszcza po 35 roku życia, nie spieszy im się z kontaktem ze specjalistą w tak intymnej sprawie. I nie wiedzą, który lekarz leczy impotencję u mężczyzn. Aby jednak szybko uporać się z problemem, często wystarczy udać się do lekarza. Przeprowadzi wywiad i zleci diagnostykę, przepisze leczenie, które odbędzie się pod jego nadzorem. Jakiej specjalności lekarze zajmują się leczeniem impotencji? Przede wszystkim urolog, androlog, seksuolog.

Impotencja u mężczyzn: objawy i przyczyny

Jaka jest pierwsza oznaka zaburzeń erekcji, której nie można przypisać wyłącznie zmęczeniu lub stresowi?

Pierwsze objawy impotencji:

 • Coraz więcej czasu zajmuje mężczyźnie osiągnięcie normalnej erekcji, rozpoczęcie i kontynuowanie stosunku
 • Penisowi brakuje jędrności
 • Erekcja znika w trakcie stosunku płciowego i nie ma sposobu, aby zakończyć ją orgazmem
 • Wytrysk następuje zbyt szybko lub jest całkowicie nieobecny.

Wszystkie te problemy stopniowo prowadzą do tego, że mężczyzna zaczyna mieć kompleksy, czuć się niezręcznie, znika jego pożądanie seksualne, pod każdym pretekstem stara się unikać intymnego kontaktu z kobietą. Jeśli nie podejmie leczenia sytuacja może doprowadzić do całkowitej utraty funkcji erekcji, czyli impotencji.

Istnieje kilka głównych form impotencji związanych z czynnikami wywołującymi:

 • Psychogenne, związane ze stanem układu nerwowego, stresem, nerwicą, depresją, nadużywaniem alkoholu i narkotyków
 • Organiczne, spowodowane chorobowymi zmianami w strukturze i stanie prącia. Najczęściej wiąże się z zaburzeniem przepływu krwi w narządach miednicy i penisie, stanem naczyń krwionośnych, zmianami poziomu hormonów
 • Mieszane, gdy na tle formy organicznej występuje też forma psychogenna.

Organiczna postać choroby występuje z wielu powodów, które lekarz musi ustalić przed rozpoczęciem leczenia. Obejmują one:

 • Żylaki, w tym żylaki powrózka nasiennego
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Miażdżyca tętnic mózgowych
 • Cukrzyca
 • Nierównowaga hormonalna
 • Otyłość
 • Zaburzenia układu nerwowego
 • Choroby narządów moczowo-płciowych.

Który lekarz leczy impotencję?

 • Urolog to lekarz zajmujący się schorzeniami męskiego układu moczowo-płciowego. Należą do nich zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty, choroby nerek, choroby pęcherza moczowego, moczowody, infekcje narządów płciowych i związana z nimi utrata płodności.
 • Androlog jest podobny do ginekologa. Zajmuje się schorzeniami, które spowodowały zaburzenia narządu płciowego, bezpłodność, choroby narządów płciowych. Andrologia to węższa specjalizacja urologii.
 • Lekarz, który leczy impotencję związaną z psychogennymi czynnikami zaburzeń erekcji, nazywany jest seksuologiem. Na przykład, gdy nie ma orgazmu, występuje obniżone libido, utrata zainteresowania stosunkami seksualnymi, niewystarczająco silna erekcja.

Jeśli mężczyzna monitoruje swoje zdrowie i co roku przechodzi rutynowe badania profilaktyczne, musi to zrobić z urologiem. A on, jeśli stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy narządów rodnych, może skierować do androloga. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów impotencji, bolesnych doznań, częstego oddawania moczu lub jakichkolwiek innych nieprzyjemnych objawów należy w pierwszej kolejności skontaktować się z urologiem. Jeśli w planach jest poczęcie dziecka, ale ciąża nie nastąpi w ciągu roku, z pomocą przyjdzie androlog.

Inni lekarze zajmują się leczeniem impotencji?

Lekarze innych specjalności biorą udział w leczeniu, jeśli urolog na podstawie badania i wywiadu stwierdzi, że brak erekcji wiąże się z określonymi patologiami. Na przykład, jeśli mężczyzna ma cukrzycę i zaburzenia równowagi hormonalnej, to endokrynolog zajmie się również leczeniem. W przypadku, gdy testy wykazały obecność choroby wenerycznej, należy skontaktować się z wenerologiem, a w przypadku chorób krwi – flebologiem. Czasami sprawa może zakończyć się operacją, czyli konieczny będzie kontakt z chirurgiem.

A kiedy szukać pomocy u seksuologa?

Wielu mężczyzn nie wie tego na pewno. Ale połowa problemów związanych z zaburzeniami erekcji tkwi w ich głowach i wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, nerwicami i załamaniami nerwowymi. Dlatego jeśli erekcja zaczęła zawodzić, należy udać się na spotkanie z seksuologiem. Przeprowadzi wywiad, zbierze wszystkie osobiste, emocjonalne i inne aspekty życia mężczyzny, odpowie na pytania dotyczące impotencji seksualnej, zaburzeń erekcji, nagłego spadku popędu seksualnego lub odwrotnie, jego nagłego wzrostu, przedwczesnego wytrysku, uczuć strachu i zwątpienia w intymnych kontaktach.

Przed przepisaniem terapii każdy lekarz, czy to urolog, endokrynolog, androlog czy terapeuta seksualny, przeprowadza obowiązkowe badanie i diagnozę, a dopiero potem ustala przebieg leczenia, na który może składać się przyjmowanie leków, fizjoterapia, zioła lecznicze, ćwiczenia terapeutyczne, masaż itp. A jako profilaktykę impotencji każdy mężczyzna, szczególnie w wieku dorosłym, powinien poprawić dietę, jej użyteczność i uzupełnienie witaminami i minerałami. Ponadto więcej ruchu, rzucenie palenia i spożywania napojów alkoholowych, wykonywanie prostych ćwiczeń zwiększających erekcję. I oczywiście mężczyzna powinien prowadzić aktywne życie seksualne. Dobry seks z jedną partnerką jest kluczem do zdrowia mężczyzny.