Tabletki antykoncepcyjne- jak wygląda ich działanie?

Tabletki antykoncepcyjne- jak wygląda ich działanie?

1 czerwca, 2021 0 przez admin

Doustne tabletki hormonalne należą do skutecznych i często wybieranych metod antykoncepcyjnych. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów tabletek. Preparat powinien być dopasowany do organizmu danej osoby, aby był on skuteczny, a zarazem bezpieczny w stosowaniu.

W jaki sposób działają tabletki antykoncepcyjne?

Takie preparaty działają na gospodarkę hormonalną kobiety. Do wyboru mamy produkty jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. W składzie dwuskładnikowych środków znaleźć można etynyloestradiol oraz progestagen. Pierwszy ze składników służy do zapobiegania dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych oraz rozrastaniu się endometrum. Jeśli chodzi o progestagen, jego zadaniem jest zahamowanie owulacji oraz zagęszczania się śluzu szyjki macicy, przez co plemniki nie mogą swobodnie przedostać się do macicy i jajowodów. Tabletki dwuskładnikowe można dodatkowo podzielić na te jedno, dwu i trójfazowe. Tabletki jednofazowe zawierają niezmienioną dawkę tych hormonów na każdy dzień, natomiast te dwu i trójfazowe mają ich różne proporcje. Tabletki dwuskładnikowe odznaczają się wyższą skutecznością od tych jednoskładnikowych. Według badań środki hormonalne są najczęściej wybieraną metodą antykoncepcyjną wśród pań, które są po porodzie. Co ważne, są one bezpieczne w stosowaniu od razu po urodzeniu dziecka. Nie wpływają na jego zdrowie czy na pokarm matki.

W jaki sposób przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli chodzi o tabletki dwuskładnikowe, należy je zażywać codzienne, najlepiej o stałej porze. Przyjmuje się je przez 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy, w tym czasie występuje miesiączka. W sprzedaży znajdują się także preparaty, które należy przyjmować przez 24 dni, a przerwa trwa jedynie 4 dni. Tabletki jednofazowe mają taką samą zawartość hormonów, więc kolejność ich przyjmowania jest bez znaczenia. Należy jednak przestrzegać tego, aby tabletki stosować o jednej porze. Tabletki dwu i trójfazowe stosuje się w określonej kolejności, a na opakowaniu znajdują się strzałki i oznaczenia z dniami tygodnia, które ułatwiają ich regularne stosowanie. Tabletki jednoskładnikowe stosuje się nieustannie przez 28 dni, o tej samej godzinie. Z ich przyjęciem można się spóźnić jedynie 3 godziny, co może być trochę problematyczne. W trakcie ich stosowania krwawienia są nieregularne albo mogą nawet w ogóle nie występować.

Kiedy tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać?

Jeśli chodzi o przyjmowanie tabletek dwuskładnikowych, wiele zależy od momentu cyklu, w jakim rozpoczęto ich przyjmowanie. W przypadku zażycia tabletki w ciągu pierwszych 5 dni cyklu można spodziewać się natychmiastowego działania antykoncepcyjnego. Jeśli jednak tabletka zostanie zażyta w innym okresie cyklu, wówczas rezultat przyjęcia środka pojawi się po tygodniu regularnego stosowania preparatu o niezmiennej porze. Co ważne, ta metoda antykoncepcyjna działa również w okresie przerwy na krwawienia miesiączkowe. Nie należy nigdy przedłużać przerwy na krwawienie miesiączkowe. Jeśli chodzi o tabletki jednoskładnikowe, efekt ich działania uzyskuje się po 7 dniach od przyjęcia pierwszej dawki. W tym czasie należy więc korzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia.

Co może doprowadzić do osłabionego działania tabletek antykoncepcyjnych?

Pigułki antykoncepcyjne mogą obniżyć swoją skuteczność w sytuacji, kiedy nie będą przyjmowane w sposób regularny. Ponadto, ich działanie osłabi się, jeśli dawki będą pomijane, przyjmowane o różnych porach czy też będą występować znaczne opóźnienia pomiędzy ich przyjmowaniem. Kobieta wybierająca właśnie taki sposób antykoncepcji musi więc pamiętać, aby tabletki przyjmowane były regularnie i o stałej porze. Dojdzie również do osłabnięcia ich działania przez ciężką biegunkę czy wymioty. Wtedy właśnie substancje zawarte w takim preparacie nie zostaną dobrze wchłonięte z przewodu pokarmowego. Skuteczność pigułek obniża się również przez działanie ziół, takich jak dzięgiel chiński, pluskwica groniasta czy ziele dziurawca. Ponadto, na tabletki antykoncepcyjne wpływ mają także leki. Przed wybraniem tabletek należy więc poinformować lekarza o rodzaju stosowanych leków.